fbpx
loader image
Skrolujte, alebo použite šípky pre navigáciu. Zatvoríte klávesou ESC.

Ako sme chceli dovolenku v teple, ale vlastne nechceli. Po tretíkrát Gdaňsk, Sopot, Gdyňa a HEL13 min. čítania

Pozor na želania. Dobre si rozmyslite, čo si prajete. Utekáte pred letnými 30tkami na Slovensku a chcete chladnejšie počasie? Ľahko sa vám to môže splniť a niekedy aj viac ako ste čakali, alebo ako ste dúfali. Ak si to ale v hlave viete dobre poskladať, nie je to žiaden problém. Alebo ak máte po svojom boku človeka ktorý síce miluje teplo, ale je megatolerantný k zvyšku rodiny. (Ďakujem svojej manželke, najlepšej zo všetkých.)

Nasleduje teda krátky cestopis z dovolenky “trojmestí” (3 mestá spolu) GDAŇSK-SOPOT-GDYŇA a na polostrove HEL. Ak nechcete cestopis, tak si len pozrite fotky. Ale dal som si námahu to pre vás spísať, ta kus by ste počítať mohli.

Rezne nabalené, vyrážame

9-10 hodín je čas, ktorý musíte obetovať, či sa presuniete vlakom alebo autom, aby ste dosiahli brehy Baltského mora. Ak dúfate, že uniknete suchému spaľujúcemu letu, idete dobrým smerom. Rok 2023 spomínajú aj domáci, že také chladné a daždivé leto už dávno nebolo. Či je to pravda, alebo si len slabšie pamätajú, neviem. Ľudia chýbali najmä trhovníkom a predajcom – jednoducho tým, čo z návalu turistov žijú, robia s nimi akýkoľvek biznis. Každopádne, pri našej dovolenke sme sa na miestach, ktoré boli po minulé roky preplnené, ocitli niekedy doslova sami.  Vôbec nám to nevadilo, skôr naopak. Aj keď sme niektoré lokality navštívili už po tretíkrát, teraz to bolo iné práve vďaka tomu pokoju, samote.

Letná dovolenka v daždi bude skvelá. Lebo chceme

Kto v roku 2023 mohol, dovolenku pri Baltskom mori si asi včas radšej zrušil. Kto nemohol, išiel a snažil sa z toho vytrieskať maximum, keď už to stálo tie prachy. Nie, naozaj to nie je nič lacné ( resp. ako pre koho, sumy, ktoré kpt. Danko dáva za svoj pobyt a večeru s misskou tu samozrejme neminiete). Čím ste bližšie k moru, ceny všetkého stúpajú ako voda v prílive. Ani ubytovanie nebolo v horšom počasí lacnejšie, veď niekde si ten úbytok turistov vykompenzovať predsa museli.

Predpoveď počasia na 2 týždne mizerná, viac oblakov ako slnka, často prehánky alebo dážď, chladné noci, voda v mori sotva 17-18 stupňov.  A ak je počasie pod psa, nebudete sa ani vyvaľovať na pláži, ale skôr hľadať miesta, kam sa pred dažďom skryjete. O zárobok tak majú postarané cukrárne, kaviarne, reštaurácie, múzeá, galérie a rôzne iné indoor aktivitárne.

Ak sa k Baltskému moru ale predsa len vyberiete, tak OK, poďte, zažijete možno nevídané. Roky sem chodíme a zakaždým sme zažili iné leto.

Raz mi jeden miestny povedal: “Ráta sa miesto, nie počasie”. Mal pravdu. Buď to tu milujete a teda si to užijete za každého počasia už len z toho titulu, že ste TU, alebo ste klasický frfľajúci slovák a nič nikdy nebude dobré. Možno budete chodiť na pláž v šľapkách a len tak bez trička s prehodeným uterákom cez plece a možno tie šľapky za 2 týždne zoberiete tak maximálne do sprchy.  Každodenná realita bude napakovaný ruksak s náhradným oblečením, pršiplášťom či nepremokavou vetrovkou. Tak ideme na to…

PS: Všetky fotky sú nafotené na FUJI X-T3 a mobil

GDAŇSK – nádherné historické mesto

Mnohé veci v meste Gdaňsk som už počas tejto dovolenky nefotil, keďže som ich nafotil v minulých rokoch. Neberte teda tieto fotky ako výcuc toho najkrajšieho v Gdaňsku. Je to len desatinka jeho krás. Skúste si pozrieť predošlé články napr. z roku 2022: Zima, vietor, medúzy a ľadová voda… alebo z roku 2021: Bol to hrozné, tam na dovolenku nechoďte… .Dva malé články sú aj tu: BW príbeh z polostrova HEL alebo tu : Pieskové gofry a kuriozity z dovolenky v Poľsku.

Teraz sme sa opäť zatúlali po uličkách, obzerali, a kochali sa tým, čo sme ešte nevideli. Veľmi radi ale navštívme aj miesta, ktoré už poznáme z minulých rokov. Mňa tieto pohľady nikdy neomrzia. Nemusíte súhlasiť, ale Gdaňsk je podľa mňa najkrajšie mesto v Poľsku.

Gdaňsk je jedno z najkrajších miest v Poľsku, pre mnohých úplne najkrajšie. História sa mieša s moderným životom a to všetko v prímorskej klíme. Bol som tam už 3x a stále sa na niektoré veci neviem vynadívať a nabažiť sa atmosféry najmä v historickom centre. Ak ale hľadáte 200-300 ročnú históriu, trošku vás sklamem. Nacisti takmer celý historický Gdaňsk zrovnali zo zemou a po vojne ho Poliaci prakticky od nuly budovali znovu. Nič to ale nemení na krásnom historickom ráze centra mesta.

 

Gdaňsk je prenádherné mesto. Vždy keď ho navštívim, neviem či sa kochať, či fotiť.

Aj počas tohtoročnej dovolenky sme centrum mesta prešli viackrát a stále nájdeme uličky, v ktorých sme ešte neboli, z ktorých mesto vyzerá stále o trochu inak. Najkrajšie je tesne po západe slnka. Tie farby sú neskutočné.

A vôbec nevadí, že prší. Ulice sa pri silnom daždi na chvíľu vyprázdnia, no o pár minút, keď dážď hoci len o trochu zoslabne, opäť naplnia farebnými davmi. Buď tú chvíľu dažďa prečkáte v nejakom podchode alebo v niektorej z krásnych kaviarní v centre.

 

Videli ste obchodné centrum, ktoré vlastne postavili okolo potoka? V Gdaňsku neďaleko centra ho nájdete. Potok v strede obchodného centra.

 

HEVELIANUM

Hevelianum sa rozkladá na ploche viac ako 20 ha na Góre Gradowa. Je to opevnený kopec v meste Gdaňsk. Už na začiatku 16. storočia sa historici domnievali, že práve tu sa nachádzala najstaršia Gdaňská pevnosť, ktorá sa časom premenila na mesto.

Zachované historické obranné budovy pochádzajú najmä z rokov 1867 až 1874. Dnes tu našli svoje miesto moderné interaktívne expozície.

Myšlienka vytvorenia moderného centra v Gdaňsku, ktoré spája vzdelávanie a rekreáciu, ako aj popularizáciu prírodných vied, sa zrodila v roku 1997 pri 1000. výročí mesta.

Novátorskou povahou myšlienky bolo spojiť minulosť spojenú s historickým miestom a budúcnosťou z hľadiska inovatívneho vzdelávacieho formátu. Dlhodobým cieľom projektu bolo začleniť areál bývalej pevnosti do mestskej štruktúry a dať mu nový život v povedomí obyvateľov a návštevníkov Gdaňska.

Dnes tu nájdete zábavu pre menšie ale najmä deti školského veku v náučných historických a vedeckých expozíciách. My sme sa tu skryli pred celodenným výdatným dažďom. Ak sa chcete pri jednotlivých exponátoch pristaviť, odporúčam si vyhradiť najmenej 3 hodiny.

Fotiek je málo, fotilo sa ťažko, všetky expozície sú v polotme a viac ako foteniu som sa venoval deťom a vysvetľovaniu jednotlivých vedeckých experimentov a fyzikálnych javom.

 

Pripájam ešte pár fotiek len tak z mobilu…

Múzeum II. svetovej vojny Gdaňsk

Kde inde ako tu v Gdaňsku by malo stáť múzeum II. svetovej vojny. Len niekoľko stoviek metrov od miesta, kde padli prvé výstrely najväčšieho konfliktu ľudstva stojí moderné múzeum. S deťmi sem vojsť môžete, ale niektoré expozície – najmä z holokaustu, by som im neukazoval. Celá expozícia je vedená tak, že sa pohybujete po jednej veľkej spojovacej chodbe z ktorej vchádzate do jednotlivých častí, sekcií, miestností podľa historickej chronológie vojny. Prehliadka tohto výnimočného múzea je koncipovaná tak, aby vás doslova pohltila a postupne sa hrôza z vojny stupňovala. Na celú prehliadku si nechajte aspoň dve hodiny.

Ak viete trošku po poľsky alebo po anglicky, odporúčam si zobrať audio sprievodcu. Ja som z toho veľa nemal, keďže som jednotlivé expozície vysvetľoval deťom aj manželke. Ale nevadí. Za mňa ako fanúšika histórie je to miesto, ktoré v našich končinách neexistuje a tak ako napr. Osvienčim, tak by toto múzeum malo byť doslova povinné. Okrem mora, dovolenky a času s rodinou bolo toto niečo, na čo som sa najviac tešil. Stáť vedľa skutočného šifrovacieho stroja Enigma, či pod maketou bomby zhodenej na Hirošimu – to sú fakt silné veci.

Žiadna z fotografií v tomto článku nie je propagáciu fašizmu a nacizmu. Ide len o dokumentárne fotografie z návštevy múzea II. sv. vojny. Všetky znaky fašizmu a nacistickej diktatúry odsudzujem.

Búrka v Gdaňsku

V centre mesta ma aj búrka svoje čaro.

 

Po búrke odporúčam navštíviť pláž. Vlastne pláž je dobré navštíviť hocikedy. Naozaj pekné miesta nájdete v pobúrkovom počasí takmer vyľudnené. Len tak sa môžete hojdať a sledovať napríklad lode na obzore. K tomu popíjať kávu alebo pivko z neďalekého bufetu.

 

SeaPark- zábava na celý deň hodinu od Gdaňska

Pri mestečku Leba, asi hodinu a pol z mesta Sopot nájdete krásne vyžitie takmer na celý deň. Je to najmä pre deti. Odporúčam prísť ráno a rátať s celodennou návštevou. Hlavné body programu sú cca každú celú hodinu. Medzitým sa môžete prechádzať po parku, posedieť na lavičke, dať si zmrzlinu, niečo zjesť….  Hlavnou atrakciou sú ako inak “foky” teda uškatce – tulene. V Sea Parku sú chované síce v zajatí, ale je nich kráľovsky postarané. Samozrejme nie je to park ako niekde v USA, kde nad vami skáču delfíny, ale nič podobné v našich končinách len tak nenájdete. Určite odporúčame návštevu.

 

Leba – pieskové duny zvané “vidmy” v národnom parku

Naozaj len pár minút od vyššie spomenutého Sea Parku je jedno z najznámejších letovísk v Poľsku – mesto Leba. V samotnom meste nenájde nič zaujímavé, ani sme to nehľadali a rovno sme zamierili na perifériu mesta – smerom k Slowinskiemu národnému parku. To tu nebudem veľmi opisovať, pogúglite si. My sme chceli vidieť  jedny z najväčších pieskových dún v Európe. A podarilo sa. Poliaci ich volajú vidmy. A pohybujú sa v čase…

Dlho sme sa tam nezdržali lebo:  1. Fifovi vletel piesok do oka a  po 2. bol už podvečer a keď sme chceli stihnúť posledné turistické autíčko – Melex, ktoré nás odviezlo od dún cca na pol cestu k autu, tak sme sa zdržať nemohli. Každopádne by som sa rád na toto miesto vrátil. Určite sa to oplatí vidieť, ale ideálne okolo obeda. Veľmi pekný výlet to je ak máte bicykel. Tie sa tam dajú aj požičať.

Pláž pri meste Leba

Po vidmách sme proste museli vidieť more a západ slnka. Rovnako tak pláž v meste Leba a samozrejme zámok na brehu mora. Otvorené Baltské more, vietor vo vlasoch, občas piesok v očiach , všade čajky a ich hovná… toto chcete zažiť. Krásna romantická prechádzka…

Späť na Hel – “pusta” pláž a múzeum rybolovu

V meste Hel sme toho za tri roky už videli veľa. Mólo, prístav, uličky, vojenské múzeá, hojdačky na pláži, plavba loďou, fokárium – akvárko s tuleňmi… a tak sme si tento rok dali viac odpočinku a prechádzok po pláži a užívania si takej tej dovolenkovej atmošky a nič nerobenia.

Główny Punkt Kierowania Ogniem 3 BAS alebo tiež hlavný bod riadenia delostreleckej paľby

Polostrov Hel a najmä okolie samotného mesta Hel je prešpikované vojenskou históriou. Jednak sú to pozostatky Poľskej obrany ale vo veľkej miere obrany nemeckej, keďže 32 dní po začiatku vojny Hitlerovské vojská dobili Hel a tak sa vlastne až do konca vojny stal nemeckým a obranné postavenia na ňom budovali práve fašisti.  Samozrejme, že by som si najradšej pozrel všetky pozostatky opevnenia, bunkrov a delostreleckých postavení, no to by som tu musel byť aspoň na týždeň a hlavne sám. Takto si to aspoň postupne dávkujem a tento rok sme si pozreli jeden z najzachovalejších artefaktov – bod riadenia delostreleckej paľby. Stále v stave, že s ním dokážete otáčať prstom jednej ruky. Ak máte odvahu dá sa vojsť aj do podzemia a celú konštrukciu aj bunker si pozrieť a “ochytať” . Pre fanúšika vojenských artefaktov a histórie je to neskutočný zážitok.

 

 

 

 

 

Tento rok som sa veľa hral s insta 360 kamerou a tak mi prepáčte zopár skreslených záberov. Tu by sa zišlo skôr video ako fotky, ale vy ste šikovní a určite nejaké video z tohto miesta na nete nájdete.

Hľadajte teda toto:

Główny Punkt Kierowania Ogniem 3 BAS

Lesy plné vojenskej histórie na polostrove Hel

Ak vás zaujíma vojenská história, zapíšte si len túto adresu https://szlaki.gohel.pl/ Nič iné okrem mega veľa času už teraz nepotrebujete. No ešte by sa možno zišiel terénny alebo elektrobajk, nech toho stihnete pobehať čo najviac. My sme išli len po časti zelenej a modrej trasy ( szlak sa povie chodník 🙂 hoci u nás, keď ťa trafí šľak, je to niečo celkom iné) .

Hel je jedno krásne miesto s koncentrovanou vojenskou históriou, ktoré stojí za to navštíviť aj viackrát. Odporúčam si to ale naštudovať vopred, môže sa totiž stáť , že budete len pár stoviek metrov o fakt zaujímavého miesta a nebudete o tom vedieť. Polostrov Hel je síce viac menej rovinaté miesto, no nie je to tak, že keď stojíte pri jenom bunkri vidíte hneď veľa ďalšie tri.

 

Ideme do finále tohto foto blogu z dovolenky na netradičnom mieste

Teraz už len pár fotiek a jedno veľké ďakujem, že ste tento blog dopozerali až sem. Nám bolo dobre. Nikomu neodporúčam sem chodiť. Ak ale aj napriek tomuto neodporúčaniu prídete na Hel, dajte mi vedieť, budem rád, že ste sa nechali zlákať.

 

 

Zamiloval som sa do týchto nekonečných bielych pláží. Sú tu miesta, kde nestretnete takmer nikoho. Piesok je krásne jemný a do vlasov vám pofukuje ľadový vetrisko niekedy aj o rýchlosti 60 – 80km/h. Čo viac?