fbpx
loader image
Skrolujte, alebo použite šípky pre navigáciu. Zatvoríte klávesou ESC.

Krátky BW príbeh z polostrova HEL. Leto tu niekedy vyzerá trochu inak3 min. čítania a potom už len fotky

Polostrov Hel leží samom začiatku Poľska, na jeho úplnom severe. Je to malý polostrov, vo svojom najužšom mieste široký len asi 100m. Od neskorej jari do konca leta, či skôr do začiatku jesene je doslova rajom pre vodné športy.  Z jednej strany ho obmýva Baltské more z Gdaňskej zátoky, z druhej strany otvorené more. V letnej sezóne je Hel jedným z najobľúbenejších miest na dovolenku nie len pre Poliakov, ale čoraz viac ho objavujú aj dovolenkári z iných krajín. Ak sa počasie vydarí, na Hely sú tisíce dovolenkárov. Čaro tohto malého polostrova je ale v tom, že v tom istom čase, keď na jednej pláži je 2000 ľudí, o 3km je pláž takmer prázdna. V tomto roku sme našu dovolenku z časti strávili opäť na tomto polostrove a práve teraz sme si išli vychutnať pokoj na divokých plážach. Niekedy počas búrky, niekedy pred, inokedy po búrke. Hel je krásny vždy, no musíte si oči aj myseľ nastaviť trochu inak. Fotky z minuloročných návštev severu Poľska si môžete pozrieť v dvoch starších článkoch.:  “Zima, vietor, medúzy, ľadová voda! Tam na dovolenku nechoďte! My sme boli už po druhýkrát” – článok z roku 2022 a tiež “Bolo to hrozné. Ľadová voda, samé medúzy a milióny ľudí. TAM na dovolenku nechoďte. Ja pôjdem aj o rok!” – je článok z roku 2021. Reportáž z tohtoročnej návštevy pripravujem, už len keby toho času bolo viac… Teraz si pozrite malú BW galériu toho, ako som opustené miesta na Hely videl ja.  Je to môj zápisník, zaznamenané spomienky na vlny, teplý ale aj chladný vietor, búrkové oblaky, občas kvapky dažďa, spomienky na moje vysnívané leto.

Všetky fotky v tomto článku sú fotené na Fujifilm X-T3, objektív 18-55mm, f2,8-4.

Hel, polostrov v Poľsku, pohľad na prístav

Aké je počasie na polostrove Hel počas leta? Jedno slovo to vystihuje úplne – premenlivé. Sú dni, keď teploty vystúpia aj nad 28-29 stupňov, ale priveľmi sa netešte. Je to skôr výnimočná situácia. Bežne sú teploty v lete od 18-19 do 25-26 stupňov. Tak chladné a daždivé leto, ako bolo v roku 2023 nepamätajú vraj ani starí poliaci. Svoje by vedeli rozprávať najmä tí, ktorí žijú práve z turistického ruchu. V lete 2023 bol na Heli asi len ten, kto si pobyt už nemohol zrušiť. Teplé a niekoľko dní stabilné počasie zavládlo len na niekoľko dní v druhej polovici augusta. Inak bolo takmer celé leto daždivé, chladné a premenlivé. Niet sa ale čo čudovať – toto je totiž tá pravá klíma na pobreží Baltského mora. Noci bývajú niekedy poriadne chladné, občas bolo sotva 12 stupňov. Avšak ani septembrová jeseň nemusí byť márna, sú dni keď teplota vystúpi nad 20 stupňov.

Na pláži v meste Hel nájdete krásnu promenádu z ktorej takmer priamo do mora ústia takéto schody.  Po pravej strane pozvoľna začína vojenský námorný prístav.

Takéto výhľady vás čakajú ona oboch stranách ostrova. Z voňavého borovicového lesa vkročíte priamo na pieskovú pláž. Veľakrát prázdnu, divokú….

Najviac fotogenické schody na HELi

Otvorené more