fbpx
loader image
Skrolujte, alebo použite šípky pre navigáciu. Zatvoríte klávesou ESC.

Bolo to hrozné. Ľadová voda, samé medúzy a milióny ľudí. TAM na dovolenku nechoďte. Ja pôjdem aj o rok!12 min. čítania a potom už len fotky

To fakt tam idete? Prečo nie niekam, kde je teplo ? Vám nevadia medúzy a ľadová voda ? Chorvátsko je lepšie, aj Grécko… choďte tam! To fakt tak ďaleko idete autom ? Sa nebojíš? Veď tam ani EURO nemajú. Ako sa dohovoríte, vraj tam nikto nevie po anglicky! 

Kde sme to boli v júli 2021? Dozviete sa o chvíľu. 

Nechcem písať veľa, ja som skôr na obrázky a fotky… no pár slov si tohtoročná dovolenka zaslúži. 

Ďaleko  – Na Makarsku je to cca 1115 km, do Dubrovníka 1253 km, Šibeník  je vzdialený 996 km. Do Grécka je to autom 1500 a viac km. No a miesto našej dovolenky bolo presne 823 km. 

Studená voda – áno, ľadová, nikdy tam nechoďte ( voda mala 22-23 st.) Vydržal som tam aj s deťmi sotva dve hodiny. Niečo strašné! 

Medúzy – určite áno, našli sme 2, asi 10 cm mali v priemere, deti si ich naberali do vedierka. Hrozné príšery!

Milión ľudí – čo milión, je ich tam presne 38 miliónov. Pláže plné, hlava na hlave. Naozaj tam nechoďte. Tie, kde nebol nikto, len my, vlny a piesok, ani nepočítam. 

Zima – oproti Grécku či Turecku, alebo aj oproti Slovensku to bol doslova “Sibír”, skoro nám tam  nasnežilo. (teploty od 24 do 29 st. ). V noci 16 – 18 st. 

 

Odradil som vás dostatočne? Tak to je super. Nechoďte TAM. Určite choďte do Turecka, Chorvátska, na Krétu, Maltu, do Tunisu, atď… 

A teraz už fotky.  Také normálne, rodinné, dovolenkové. Foťák som nemal pri sebe stále, veľa vecí sme dali len na mobil. Ak máte lepšie a drahšie vybavenie, na dovolenku, špeciálne na pieskovú pláž ho neberte. Verte mi, viem o čom hovorím. Ja som mal so sebou Fujifilm X-T3, 35mm, 18-55mm a FishEye Samyng 8mm a na momentky a video Huawei P10+ .

Na konci článku potom ešte pár slov o tom, ako to bolo naozaj, aká bola skutočne naša dovolenka.
Edit 2022: Dovolenka pri Baltskom mori – Gdaňsk, Gdynia, Sopot a polostrov Hel v roku 2022

Krakow – zastáva po ceste k moru
Prvá fotka pri mori, Sopot, 20:30 cca
Port a mólo v Sopote, aj Čajky prišli pokukac , kto to prišol zo Slowacii na wakacje
Sopot podvečer
Takýchto domčekov je plný Sopot, …aj krajších
Pláž v Sopote, hovoril som, že je tam milión ľudí. Nechoďte tam!
Orlovo pier
Mólo v Orlowe
Mólo v Orlowe, vstup grátis, miesto prekrásne. Ani tam nechoďte.
Mólo v Orlowe
Orlovo, pri móle, rybárske loďky, hneď vedľa skvelá taverna
Orlowo, pri móle, rybárske loďky
Orlowo, pri móle, rybárske loďky
Orlowo, pri móle, rybárske loďky, Statek rybacky
Orlowo, pri móle, rybárske loďky a moji šarkani
Orlowo, pri móle, rybárske loďky v podvečernom svetle
Mólo v Orlowe

Gdaňsk, (Gdansk) mojim okom
Gdaňsk, (Gdansk) mojim okom
Gdaňsk, (Gdansk) mojim okom

 

Otvorené more, tu boli riadne fukoty. Miesto, kde začali prvé útoky v 2. sv. vojne. Westerplatte. Mojim snom bolo stáť na týchto miestach.
Miesto, kde začali prvé útoky v 2. sv. vojne. Westerplatte.

Miesto, kde začali prvé útoky v 2. sv. vojne. Westerplatte. Pamätník

Pláž v Gdaňsku
Statek. Prirátska loď, štart z móla v Sopote.

 

“Ľody” na najdlhšom drevenom móle v Európe. Sopot.

Port v Sopote
Port v Sopote
a sme na lodi…

on tam bol.. ON !

Drevené mólo, Sopot.
Drevené mólo, Sopot.
večera pri móle v Orlowe
večer na móle v Orlowe
večer na móle v Orlowe
Hustawka , Redlowo
Hustawka , Redlowo

začiatok Poľska, polostrov HEL

začiatok Poľska, polostrov HEL

prístav v meste HEL

vraj 14ta sezóna tohto stánku na polostrove HEL. Ďakujeme, chutilo.

Múzeum rybárstva HEL

Divoké pláže, HEL
Divoké pláže, HEL

Nádherné borovicové lesy len pár metrov od mora

Ďalšia divoká pláž. Ako hovoria poliaci ” Zero ľudzi”

Ďakujeme za túto fotku, konečne fotil niekto iný 🙂
Maják v meste HEL
Maják v meste HEL, schodisko.
Polostrov HEL a najmä okolie mesta HEL je plné vojenskej histórie.

Cypel Helski, začiatok PL
Cypel Helski, začiatok PL

HEL

 

plaz kuznica polostrov hel polsko lod statek baltske more baltik sunset slnko zapad slnka
Nádherný západ slnka sme zažili na pláži v dedine Kužnica
plaz kuznica polostrov hel polsko lod statek baltske more baltik sunset slnko zapad slnka
Pohľadnicovka na polostrove HEL

plaz kuznica polostrov hel polsko lod statek baltske more baltik sunset slnko zapad slnka

plaz kuznica polostrov hel polsko baltske more baltik dovolenka severne more vlny

plaz kuznica polostrov hel polsko baltske more baltik

plaz kuznica polostrov hel polsko baltske more baltik
Pláž Kužnica
plaz kuznica polostrov hel polsko baltik baltske more
Super, len Fifo zabudol L v slove Baltik 🙂
plaz kuznica polostrov hel polsko baltske more baltik statek ship loď
Ráno na pláži v Kužnici

plaz kuznica polostrov hel polsko baltske more baltik

polostrov hel plaza kuznica plaz polsko divoka plaz baltske more baltik

30m od domu v ktorom sme bývali, bola táto mega pláž

Tak, už je to jasnejšie, naša exotika sa volá HEL, GDAŇSK, SOPOT a GDYNIA.

Cesta zo SVK – reálne 11-12 hod. autom. Skoro polovica cesty je diaľnica, maximálka 140 km/h, reálne teda okolo 145-150 km/h. Kamióny sa tam môžu predbiehať, takže občas vás aj všetkých okolo zbrzdia na 80 km/h. Za diaľnice (autostrády) sa platí na mýtnej bráne, teda žiadne nálepky nepotrebujete. Platí sa buď pri vjazde alebo pri výjazde z úseku. Poliaci stavajú ďalšie nové úseky okolo Zakopaného aj cca v strede krajiny, takže ak nenaberú naše tempo, do dvoch rokov by to mohli mať hotové.  Odporúčam mať dostatočne natankované.

Ubytko – cez Booking je tam toho mraky. Od 50 Eur za apart. Taký lepší s klímou stojí okolo 100-120 Eur za noc (pre 4 osoby). Cez AirBnB sú aj lacnejšie ubytovania. Každý si nájde, čo mu vyhovuje.

Jazyk – angličtinu som nepotreboval, s mojou kostrbatou poľštinou som sa dogadal všade – v reštike, na pumpe aj s tetkou na pláži som pokecal.

Pláže – veľké, pieskové, dlhočizné, širokánske. Niekde plné ľudí, inde nikto. Pláže strážené plavčíkmi, ale aj úplne divoké so vstupom priamo z borovicového lesa. Tie boli naj.

Turisti – 99% Poliaci. 2 SK autá sme po ceste zazreli. Zopár bratov z CZ, ale inak len a len Poliaci.

Voda – vlny boli super, medúzy žiadne, teplota vody 22- 23 stupňov čo nie je úplne pre každého, ale po 5 minútach vo vode je to už úplne v pohode. Kúpali sa deti, dospelí…každý. Voda čistá, na divokých plážach po prílive a väčšom vetre je trochu rias. Tie stačí prekročiť a si v čistom mori. Pozor, je to more – voda je teda slaná! 🙂 Nočné plávanie bol zážitok, ale keď som dostal 2x “po hlave” s cca 1,5m vlnou, radšej som z vody vyliezol 😀

Teplota vzduchu – ráno okolo 22-23, na obed okolo 27-29 a večer okolo 20tky, v noci skvelých 16-18 stupňov na pohodové spanie aj bez klimatizácie. Takto si predstavujem leto.

Doprava mimo auta – skvelé cyklo cestičky okolo pobrežia v Gdaňsku, Gdynii aj v Sopote, cez celý polostrov HEL vedie krásna cyklo cesta v borovicovom lese, kopa zdieľaných kolobežiek, bajkov, skútrov.  V Gdaňsku napr. aj “tramwaj wodny”.  Z Gdaňska sa na polostrov HEL dostanete aj napríklad hodinovou plavbou loďou za 100 Zl. (spiatočný lístok).  V meste HEL alebo aj v Gdaňsku vás odvezú po pamiatkach a atrakciách turistické mini elektro busy – 7 Zl. za jazdu. Dokonca majú aj vlaky. Ten premáva po celom polostrove. Vlak še povi “počong”.

Atrakcie – jazdy na čomkoľvek – lode, loďky, člny, plachetnice, jachty, rýchle adrenalínové jazdy, motorové člnky, skútre,… atď. Na HELy napr. fokárium, kopa histórie, prehliadky bunkrov, vojenskej techniky. Rôzne školy surfovania a iného blbnutia na vode.  Občas preletelo malé lietadlo alebo vrtuľník, tak sa zrejme dajú zaplatiť aj nejaké vyhliadkové lety po okolí. Letisko je aj na samotnom polostrove. Uvidíme o rok 🙂

Parkovaniesamozrejme spoplatnené, ale dajú sa nájsť aj free. Len treba prísť včas. Okolo 10tej sa začínajú na pláže zbiehať ľudia. Ak pôjdete mimo bežných turistických miest, budete mať parking aj free. My sme napr. pri jednom z najkrajších miest parkovali v borovicovom lese.

Jedlo – okolo pláži je to klasika – zapiekanky, gofry, hotdogy, hamburgery, hranolky a ryby. Údené, smažené… čerstvé, priamo z Baltiku. Brutálne dobré! Ak toho ale chcete veľa vidieť a zažiť, na vysedávanie pri jedle alebo nebodaj na varenie nebude čas. Za mňa bola najviac TOP čerstvá ryba priamo v taverne na pláži v Orlowe. Hneď veľa móla. Večera pre štyroch, teda 4 hlavné jedlá ( šalát, ryba, 2x kuracie), 2x pivo, jeden alko drink, 2x džús, + ako pochúťka nejaké tie morské príšerky  – cca 160 Zl čo je okolo 35 Eur. Všetci happy jak dva grepy 🙂 

História a pamiatky – MEGA! V Gdaňsku som neodlepil foťák od oka. Krásne historické centrum, vodné kanály, prístavy, lode, múzeá, architektúra. Na HELy zase na každom kroku zakopávate o vojenskú históriu z II. svetovej vojny ( bunkre, opevnenia, delá, strielne, …) . Stál som aj na mieste, kde začala II. sv. vojna, čo bol môj dávny sen. Za mňa TOP!

Peniaze – skoro všade sa dá platiť kartou – benzínka, diaľnice, obchody, suveníry, atrakcie či zmrzlina. Parkovanie a napr. aj WC je za “gotufky” – pár desiatok zlotých odporúčam mať vždy pri sebe. Bankomaty sú na každom rohu, len pozor na výbery, niektoré si účtujú obrovské poplatky. ATM bankomatov je tam asi najviac, my sme hľadali Bank Polski, najväčšiu PL banku založenú v r. 1919. Prišlo mi to ako najbezpečnejšie riešenie.

Foto technika – každý chce mať krásne dovolenkové fotky, najmä ak sa nachádza na fakt super miestach. Veľký pozor na piesok. Aj jediné jedno zrnko dokáže zničiť objektív za tisíce eur. VŽDY odkladajte a baľte techniku do púzdier, ruksakov, igelitu… proste hocičoho čistého. Vždy, keď chytáte foťák, umyte a osušte si ruky uterákom, ktorý sa neváľal v piesku. Nenechávajte foťák na deke, uteráku, v stane… aj keď ste hneď pri ňom. Stačí, že niekto vedľa vás prebehne, vypráši deku a pod. a piesok máte v sekunde všade. Ak môžete, zoberte si na dovolenku nejaký lacnejší foťák alebo proste len lepší mobil.

Konec hlášení! Ak vás ešte niečo zaujíma, pýtajte sa.  O rok by som sa tam rád vrátil znova, tentokrát už na dlhšie.

Tu ešte 4 hitovky z PL rádia, ktoré nám tam vyhrávalo. To len na dokreslenie atmošky 🙂