fbpx
loader image
Skrolujte, alebo použite šípky pre navigáciu. Zatvoríte klávesou ESC.

Zima, vietor, medúzy, ľadová voda! Tam na dovolenku nechoďte! My sme boli už po druhýkrát.26 min. čítania

Takmer presne po roku sme boli opäť tam, kam skoro nikto zo Slovenska nechodí. Dovolenka pri Baltskom mori nie je fakt pre každého. Nebudem ju teda nikomu odporúčať, len poviem, že nám bolo aj teraz super. Tento rok sme pri zažili na rozdiel od minuloročnej dovolenky asi všetky druhy baltskej klímy. Veternú smršť 70km/h priamo na pláži, leto pri sotva 20 stupňoch, 17-18 stupňovú vodu v mori, konečne sme našli aj tie medúzy, aj nám chvíľku pršalo aj 30tky sme zažili.

Minulý rok sme v Sopote, Gdaňsku a na polostrove HEL strávili len 5 dní, teraz sme si dopriali viac ako dvojnásobok. Rovnako tak aj dvojnásobok zážitkov, výletov a spoznávania. Žiadne vylihovanie na pláži. Nebude tu veľa slov, keďže som fotograf, našu dovolenku vám vyrozprávam cez fotky.

Veľa fotiek je cvaknutých len mobilom, najmä fotky z pláže, zábavno-vedeckého centra Experyment, múzeí, atď…  kde som bol buď lenivý vytiahnuť foťák, alebo som ho proste so sebou ani nebral, napr. na pláž kvôli piesku.

Trip v číslach

Cesta autom tam, späť a lokálne presuny: 2141,4 km

Pešo: 107,9 km a 143 686 krokov

Čas: 10 celých dní + 1 deň cesta tam a 1 deň cesta naspäť domov

Harmonogram dňa: odchod kamkoľvek o cca 9-10:00 ráno, príchod 22-23:00

Ubytko v historickej časti mesta Sopot: 6 nocí

Ubytko v meste Jastarnia na polostrove HEL: 5 nocí

Počet fotiek v tomto článku: 260

Čo nájdete v tomto článku:

1. Sopot – história v každej uličke
2. Centrum Sopotu, pláž a mólo – najväčšie drevené mólo v Európe
3. Mólo v Sopote
4. Takoj ráno ideme na pláž, sme predsa pri mori
5. Gdynia – Múzeum vojenského námorníctva ( Muzeum Marynarki Wojennej)
6. ORP Blyskawica – torpédoborec z II. sv. vojny
7. Dar Pomorza v Gdyni – trojsťažňová morská fregata z r. 1909
8. Morské akvárium v Gdyni
9. Plavba po porte v Gdyni a jedna z najväčších výletných lodí na svete
10. Vedecko – zábavné centrum Experyment v Gdyni
11. Mólo v Orlowe
12. ZOO Gdaňsk – najväčšia ZOO v Poľsku
13. Večerný a nočný Gdaňsk
14. Solidarnosc – Európske centrum solidarity v Gdaňsku
15. Umenie na brehu v Gdaňskom prístave
16. 100cznia – unikátny Art and Streetfood projekt v Gdaňskej lodenici
17. Pár fotiek z gdaňskej pláže a večernej prechádzky v Sopote
18. Mólo a port v Jastarni
19. Pláže v Jastarni a meste Hel
20. Plavba povojnovou rybárskou loďou kpt. Morgan po otvorenom mori
21. Múzeum obrany pobrežia
22. Múzeum rybárstva v meste Hel
23. Veža riadenia delostreleckej paľby
24. Divoká pláž a hojdačky pri mori, západy slnka na pláži
25. Fokarium HEL
26. Večer a večera v meste HEL a ide sa domov

1. Sopot – história v každej uličke

Sopot je nádherné historické mesto, najmä jeho dolná časť bližšie k moru, tzv. Dolný Sopot. V uliciach nenájdete klasické rodinné domy ako u nás. Čo dom, to vila. Všetko sú to viacpodlažné obrovské vily, väčšinou na prenájom, občas sa nájdu aj také, kde stále žijú miestni. Túlať sa po týchto uličkách a obdivovať vilu za vilou bolo pre mňa úplne super. Cesta na pláž trvala asi 10-12 minút a občas aj dlhšie, keď sme náročky odbočili spoznať nejakú ďalšiu uličku. Ak máte radi architektúru od cca roku 1900 zhruba do 50-60tych rokov minulého storočia, Sopot je presne pre vás. Navyše, mimo hlavnú cestu a hlavné turistické atrakcie a chodníky sú tieto uličky totálne pokojné, za 10-15 minút stretnete sotva jedno, dve autá, občas živého človeka.

 

2. Centrum Sopotu, pláž a mólo – najväčšie drevené mólo v Európe

V Sopote nás privítalo fajnové počasie, 20 stupňov, tesne po búrke.  Náladu opravila mega dúha, ktorá sa objavila na pláži. Na námestí pri móle sa zdržiava najviac ľudí, predajcov, stánkarov, umelcov, … tam to proste žije. Rovnako tak je stále plná aj ulica, ktorá k námestiu vedie.

Tip 1: Za pár zlotých (asi 6 zl na osobu, deti 4 zl) máte krásny výhľad na celé centrum Sopotu. Nenápadnými dverami vyleziete hore na “Latarniu morsku“, najvyšší bod v centre Sopotu. Takmer všetky okná sa hore dajú otvoriť, takže fotky sú parádne. Navyše dostanete aj certifikát, že ste tam boli. Je to bez výťahu, 136 schodov proste treba vyšľapať do výšky 42,5m . Tu je viac info.

Výhľad z Latarnie morskej v Sopote

 

3. Mólo v Sopote

Na móle sme tento rok neboli, pozreli sme si ho minulý rok… Ale vy určite choďte. Stojí to za to… Za čo ? Za peneži! Na toto mólo sa totiž kupujú vstupenky. Platba kartou je samozrejmosť, pokladní je viacero, žiadne dlhé rady.

plaz molo baltske more baltik polsko poland sopot

Tip 2: Zájdite do Projekt café. Bude sa vám tam páčiť. Adresu si isto nájdete. Je to neďaleko móla v bočnej uličke, dve minúty pešo od hlavného námestia pri móle.

 

4. Takoj ráno ideme na pláž, sme predsa pri mori

Vybrali sme sa na pláž, sme predsa pri mori. Akurát ale v ten deň vyvesili červené vlajky kvôli vetru o sile 60-70km/h. Ten pocit, keď po dvoch minútach na pláži máte piesok VŠADE je proste na nezaplatenie. Bodajúce zrnká piesku letiace obrovskou rýchlosťou narážajúce na telo a tvár si ešte dlho zapamätám. Najlepšie to bude ilustrovať  toto video. ( so zvukom )


Za pár sekúnd je piesok úplne všade. Proti takémuto vetrisku nepomôže ani všadeprítomný povestný paravan. Piesok budete mať aj v zatvorenom ruksaku. Od tejto chvíle som foťák na pláž bral len veľmi opatrne alebo vôbec. Už vôbec nevymieňajte objektívy.
V teň boli pláže poloprázdne, najmä tá naša ktorú do 17:30 strážili záchranári a vyvesili červené vlajky. O 18tej už ale ľudia veselo skákali do vĺn. Pláže nájdete strážené aj nestrážené, samozrejme “Ratownici wodny” tam na vás nedozerajú 24/7, ale ak máte pred morom rešpekt, je asi lepšie kúpať sa s pocitom väčšej istoty, že záchranár je pár desiatok metrov od vás… Keby niečo.

Keď je situácia s vetrom priaznivejšia, na pláži sú tisíce ľudí.  Niekto len tak polihuje, niekto sa opaľuje, niekto kúpe v Baltskom mori. Široké pieskové pláže plné najrôznejších mušlí sú aj skvelým detským ihriskom na hodiny a hodiny.

Najmä na večer a podvečer sa ale teplejšie oblečte 🙂  Teplota najmä po daždi a pri zamračenom počasí klesá po západe slnka niekedy aj pod 15 stupňov.  U mňa to bolo stále na kraťasy a tričko, ale vraj existujú ľudia, ktorým je v 15tich stupňoch zima 🙂

 

5. Gdynia – Múzeum vojenského námorníctva (Muzeum Marynarki Wojennej)

Mesto Gdynia je tak historicky pekné ako napr. Gdaňsk alebo Sopot. No v prístave a jeho okolí nájdete atrakcie aj na dva celé dni. Najprv obrovské ihrisko priamo na pláži – to je ale skôr pre menšie deti, tak do 5-6 rokov. Mojich to rýchlo prestalo baviť a tak som ďalší program vyberal ja 🙂 Minúta chôdze od ihriska je Múzeum vojenského námorníctva. Odporúčam si kúpiť rovno vstupenku aj na ORP Blyskawica – je to vojenská bojová loď z II. svetovej vojny, ktorá kotví 500m od tohto múzea.

Tip 3: Ak by ste prehliadku lode v ten deň nestihli, lístky vám platia aj na ďalší deň. Je možné, že platia aj dlhšie, ale to si radšej overte. 

V interérovej časti sa prechádzate okolo skutočných rakiet a torpéd, v ďalších poschodiach okolo neskutočne detailne prepracovaných modelov lodí, ponoriek a drevených plachetníc. Prepracovanosť aj tých najmenších detailov ako sú napr. oká na reťaziach, lodné laná či postavy, je neskutočná.

Po vnútornej prehliadke začína tá zaujímavejšia časť. Exteriér je pre milovníka histórie a špeciálne military histórie príjemným zážitkom. Na malej ploche je kopa exponátov, prejdete to cca za 30 minút. Takéto exponáty u nás neuvidíte – vojenské námorníctvo nemáme.  Podľa mňa to stojí za to vidieť. Tu je zopár fotiek, aj keď len mobilom, predstavu si urobíte.

 

6. ORP Blyskawica – torpédoborec z II. sv. vojny

5 minút pešo od múzea kotví vojenská bojová loď, torpédoborec z II. svetovej vojny ORP Blyskawica. Stáli ste už niekedy na vojenskej bojovej lodi? Boli ste už niekedy v jej strojovni, kajutách? Za mňa parádny zážitok. Prehliadka trvá cca 30 minút. Priestoru málo, času tiež, foťák som vyberal len výnimočne, tu je aspoň pár mobiloviek.  Veľa sme nefotili, zážitky sme si tentokrát ukladali najmä v hlave.

 

7. Dar Pomorza v Gdyni – trojsťažňová morská fregata z r. 1909

Trojsťažňová plachetnica, postavená v roku 1909, od 30. do 80. rokov 20. storočia slúžila poľskému obchodnému námorníctvu ako výcviková jednotka pre študentov námornej školy v Gdyni.  V súčasnosti je z nej lodné múzeum a je jednou z najvýznamnejších pamiatok poľského námorného dedičstva minulého storočia.  Vstup na hlavnú palubu a do interiéru lode umožňuje zblízka spoznať životné a pracovné podmienky poľských námorníkov a dôstojníkov. Artefakty dokumentujúce históriu plachetnice a jej posádok sa zachovali v historických priestoroch, akými sú veliteľský salón, ubytovňa, nemocnica. Lístky kúpite priamo na lodi, terminál nefungoval, potrebujete teda zlotufky 🙂 Prehliadka trvá cca 20-30 minút.

 

8. Morské akvárium v Gdyni

Zostaňte v Gdyni, zostaňte v prístave, presne oproti lodi Dar Pomorza je morské akvárium. Nech vás neodradí rad na lístky ani rad na vstup do múzea, ide to rýchlo. Od zakúpenia lístkov až po vstup do akvária prešlo spolu asi 10 minút. Lístky sa kupujú dole, vstup je hore.  Vo vnútri sme strávili vyše dvoch hodín. Bol to skvelý zážitok, s jedným veľkým ALE. Tak ako to bolo na oboch lodiach úplne v pohode, tak tu, v morskom akváriu to bola doslova hlava na hlave. Predpokladám, že nemajú žiadne obmedzenie na počet ľudí vo vnútri a tak to aj vyzeralo. Netrúfam si odhadnúť koľko nás tam bolo, ale rátal by som to v stovkách. Ak ale prídete niekedy z rána, alebo skôr dopoludnia, mohlo by to byť lepšie.

 

9. Plavba po porte v Gdyni a jedna z najväčších výletných lodí na svete

Priamo z móla v Gdyni sa môžete vydať na plavbu po gdyňskom porte, lodenici, vidieť zakotvené nákladné ale aj vojenské lode. My sme mali štastie a v to ráno, keď sme sa po porte plavili my, tam zakotvila jedna z najväčších výletných lodí na svete, Costa Fascinosa.  Costa Fascinosa je výletná loď triedy Concordia, ktorá bola objednaná v októbri 2007 pre spoločnosť Costa Crociere. Na základe dizajnu triedy Concordia bola Costa Fascinosa skonštruovaná lodenicami Fincantieri v Marghera v Benátkach. Loď stála 510 mil. Eur a pojme 3 780 pasažierov. Tu je zopár fotiek z plavby po Gdyňskom prístave. Spolu s prístavom v Gdaňsku tvoria jeden z najdôležitejších a najväčších prístavov Baltského mora so značným významom pre Európu. Na plavbu sa vydáte z prístavu, loď, ktorá vás tam vezme, kotví hneď vedľa plachetnice Dar Pomorza. Lístky kúpite hneď vedľa v malom okienku.

 

10. Vedecko-zábavné centrum Experyment v Gdyni

Tento zážitok silno odporúčame deťom aj rodičom. Experimentálne vedecko-zábavné centrum EXPERYMENT v Gdyni je miesto, kde sme strávili takmer 5 hodín. Odporúčame prísť z rána, medzi prvými. Pri našom odchode sa do vnútra vovalilo asi 100 detí – zrejme nejaký letný tábor. Parkovisko je nadzemné aj podzemné, spoplatnené, dá sa zaplatiť kartou.

Zdroj: FB Experyment
Zdroj: FB Experyment

Experyment je viac ako 120 najrôznejších fyzikálno-prírodných experimentov pod jednou strechou. Vyskúšate si vlastnou silou zodvihnúť skutočné auto, vyrobiť elektrinu turbínami, vlnami aj morským prúdom, zistíte ako sa voda zbavuje soli, ako funguje magnetické pole, ako funguje prúdenie kvapalín, môžete si zapojiť počítač v obrovskom zväčšení, zistiť ako funguje ľudské telo, obehová sústava, kde a ako sú uložené orgány v tele, v simulátore si môžete zašoférovať, poskytnúť prvú pomoc so skutočným defibrilátorom, či zažiť, aké to je stáť v byte počas skutočného zemetrasenia. Vyskladáte si vlastnú vodnú priehradu či plavebnú komoru, spoznáte magnetickú kvapalinu alebo si zahráte futbal v ktorom loptu ovláda vaša myseľ.

Centrum je rozdelené do piatich tematických zón : 1. zdravie; 2. hydro-svet; 3. strom života alebo prírodné javy; 4. neviditeľné sily, teda fyzikálne javy a ich pôsobenie, 5. my – ľudia a hádanky nášho tela.

TIP 4: každý piatok od 15:00 majú “Happy hours”,  – vstup len za 10 Zl.

Natočil som pár amatérskych záberov a do videa vložil aj “bumerangy” z našich zábav v tomto centre.

 

11. Mólo v Orlowe

Ak sa vám nechce platiť za mólo v Sopote, o kúsok ďalej je mólo v Orlowe. Ideálne je presun autom, parkovanie je neďaleko, po 20tej free.  Pri móle nájdete stánky so zmrzlinou, kávou, gofry, zapiekanky, hot-dogy, … ale aj reštauráciu s výhľadom na more a morskými špecialitami. Podvečer prichádzajú pouliční umelci a keď sa vám ujde miesto na lavičke, vychutnáte si aj koncert pri západe slnka.

 

 

12. ZOO Gdaňsk – najväčšia ZOO v Poľsku

Jeden by neveril, ale je to pravda – v Gdaňsku majú najväčšiu ZOO v celom Poľsku. Návšteva je na hodiny a hodiny. Parkuje sa priamo pri vchode, parkovisko je spoplatnené, zaplatíte v pohode kartou. Lístky do ZOO kúpite v automate pri vchode. Pár metrov od vás sa kŕmia žirafy, prechádzajú slony, ťavy, vodné byvoly, opice, tigre, levy, vlci, tulene, … Deťom sa tento výlet veľmi páčil. Vezmite si so sebou vodu a jedlo, je to naozaj na celý deň.

Samozrejme suvenír zo ZOO musí byť, vyhrala teda červená panda a fok 🙂  (tuleň)

 

13. Večerný a nočný Gdaňsk

Na toto som sa po minuloročnej návšteve veľmi tešil. Zažiť atmosféru vysvieteného historického centra…Vysvietené centrum plné ľudí zažijete okolo 20-21:00. Západ slnka v úzkych uličkách je fakt čarovný. Neustále prúdiace davy turistov dotvárajú atmošku. Pouličné kapely, umelci, maliari, ohňová šou atď, … Takmer všetky predajné stánky sú však zatvorené, nekúpite už ani magnetku na pamiatku. Námestie sa postupne vyprázdňuje, už len reštaurácie a bary ostávajú otvorené. Akonáhle uhnete vedľa Dlugej ulice, stratia sa aj turisti. Je 21:45 a my sedíme vo vedľajšej uličke takmer osamote. Občas prejde nejaký zablúdený turista, občas niekto miestny. Živo je stále na nábreží, na druhom brehu Motlawy, oproti Źurawu, tam dokonca ľudia stoja v rade na miesto v reštaurácii. No okrem posedenia v bare či reštaurácii nič iné vo večernom Gdaňsku nezažijete.  Miesto je to ale čarovné, túlať sa ním je nádhera.

Najväčší tehlový kostol v Európe je práve v Gdaňsku.

Prázdna bočná ulička, cca 22:00

Ďalšia poloprázdna ulička vedľa Dlugej ulice. Počas dňa je tento priestor plný ľudí a predajných stánkov najmä s bižutériou vyrábanou z jantáru. No po západe slnka je všetko zatvorené a prázdne.

 

14. Solidarnosc – Európske centrum solidarity v Gdaňsku

Sem choďte, len ak vás trochu zaujíma nedávna história v Európe, konkrétne začiatok pádu komunistického režimu a jeho vykorisťovania. Inak to pre vás môže byť nuda. Pre mňa rozhodne nebola, manželka sa tiež miestami tvárila, že ju to zaujalo. Miesto má veľkú symboliku a celoeurópsky význam. Práve preto práve tu vzniklo Európske centrum solidarity – moderná obrovská budova plná histórie. Nájdete tu aj časť venovanú pádu komančov v Československu v 89tom. Centrum je plné interaktivity a ak sa to správne podá, zaujme to aj deti. Len sa im musíte venovať a vysvetľovať čo vidia. Význam toho, kde boli pochopia neskôr, napr. na hodinách dejepisu na ZŠ. Verím, že sa táto téma stále vyučuje.  Pred návštevou odporúčam si pripomenúť, čo sa na týchto miestach udialo.

Solidarita (poľ. Solidarność) vznikla v roku 1980 ako nezávislé odbory, ale tiež predstavovala spoločenské hnutie vo vtedy komunistickom Poľsku. V prázdninových mesiacoch prebehla v Poľsku vlna štrajkov, ktoré vyvrcholili v gdanských lodeniciach (Stocznia Gdańska). Robotníci teraz nevyšli ako v roku 1976 do ulíc (protesty proti zdraženie masla, mäsa a cukru) ale zostávali v podnikoch – okupačný štrajk. Okrem zvyčajných odborárskych požiadaviek vyhlásili aj politické požiadavky: legalizáciu nezávislých odborov. Pre komunistov by to znamenalo koniec monopolu moci.

Koncom augusta 1980 sa vedúcou postavou štrajku v lodeniciach stal elektrikár Lech Wałęsa. V spolupráci s odborníkmi z radov demokratickej opozície (Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek) bol vypracovaný zoznam požiadaviek, ktorý okrem ekonomických bodov (zastaviť rast cien, zvýšiť platy, stavba bytov, lepšie pracovné podmienky, dlhšia materská dovolenka, voľné soboty) obsahoval aj požiadavky politické (nezávislé odbory, právo na štrajk, obmedzenie cenzúry, prístup rôznych spoločenských skupín k hromadným oznamovacím prostriedkom, prepustenie politických väzňov, obsadzovanie funkcií podľa kompetencií a nie podľa príslušnosti ku komunistickej strane. 

Poľské úrady kapitulovali a 31. augusta 1980 podpísali vládni zástupcovia dohodu so štrajkujúcimi robotníkmi, ktorou PĽR pristúpila na požiadavky štrajkujúcich robotníkov, čím vlastne Solidarita oficiálne vznikla.
(Zdroj : Wiki )

zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Miesto protestov v r. 1980 má už síce zmenenú podobu (za bránou stojí spomínané ECS), ale legendárna brána je stále tam.

 

ECS je obrovská budova. V jej vnútri dokonca rastú stromy.

ECS je plné najrôznejších dobových artefaktov a najmä audio a video interaktívnych prvkov a ukážok. V jednom momente môžete sedieť priamo v policajnom aute, ktoré zatýkalo protestujúcich robotníkov a sledovať reálne zábery z tej doby. Silný zážitok. Snáď sa už nikdy nič podobné u nás nezopakuje.

Veľké dotykové panely s historickými fotografiami

Vypočúvacia miestnosť

Nápis “Solidarnosc” je tvorený tisíckami bielych a červených papierikov na ktorých sú odkazy od návštevníkov. Aj my sme samozrejme jeden pridali.

Časť venovaná pádu komančov v Československu.

 

15. Umenie na brehu v Gdaňskom prístave

Na mieste bývalých gdaňských lodeníc môžete obdivovať aj pútavú výstavu Czesława Podleśneho. Sochy z kovových častí vystupujúce z mora môžu návštevníkovi evokovať mnoho myšlienok a podnietiť predstavivosť. Sú to roboti? Ľudia? Postavy z budúcnosti? Duchovia robotníkov lodeníc, bojujúci za lepšie podmienky? Miesto nie je nijak extra upravené, parkujete na prašnom rozbitom parkovisku, vedľa je malý jachtový prístav. Tu je napr. toto miesto nafotené pri východe slnka. Ak máte radi industriálne umenie, prídete si na svoje. Odporúčam prejsť pešo od sôch asi 100m vpravo, nájdete tam ďalšie, ešte zaujímavejšie kovové sochy a industriálnu galériu. Za rohom aj street-foodový stánok s výhľadom na prístav a časť lodenice.

Vedľa galérie je street food truck s takýmto výhľadom

 

16. 100cznia – unikátny Art and Streetfood projekt v Gdaňskej lodenici

V umeleckom duchu sme pokračovali o pár stoviek metrov ďalej do mesta v meste. Tak v Gdaňsku hovoria projektu, ktorý vznikol nedávno v opustenej časti gdaňských lodeníc pod názvom 100cznia – čítaj “sto-čňa”. Na ohraničenej časti lodenice nájdete množstvo street artu a grafitov. Okrem toho aj kopu bufetov, stánkov, barov, posedení, … Najlepšie si toto miesto vychutnáte večer, ideálne vtedy, keď sa tam koná nejaké podujatie. My sme sa tam zastavili na obed a ľody :). Sedieť pod obrovskými lodnými žeriavmi, priamo v bývalých výrobných halách bolo veľmi zaujímavé. Také inde vo svete nenájdete a bola by škoda to obísť bez návštevy. Viac o tomto mieste sa dočítate na ofiko stránke 100cznia.pl

 

17. Pár fotiek z gdaňskej pláže a večernej prechádzky v Sopote

Pomaly začíname baliť, čaká nás polostrov Hel… Tak sa ešte potúlame po pláži v Gdaňsku a posledná večerná prechádzka pri pláži v našom Sopote.

Zmena lokality – polostrov Hel

 

18. Mólo a port v Jastarni

Po 6 nociach v Sopote, Gdaňsku a Gdyni sme sa presťahovali na 5 dní na polostrov HEL. Máličko z tohto miesta sme spoznali už minulý rok, no teraz sme si to chceli užiť viac. Spoznali sme mólo v Sopote, v Redlowe, v Gdyni, v gdaňskej časti Brežno a teraz sme sa vybrali do prístavu v meste Jastarnia – podľa Poliakov údajne jedno z najdrahších miest v PL. No super. Tak sa tam ubytujme a ideme to overiť. Mesto malé, pekné, v prístave od drevených lodiek až po jachty za milión. Na mólo sme prišli až večer pri západe slnka. Po ceste k mólu aj tu “kolotočarinky” – šiatriky s čínskymi blbosťami… Ale nájdu sa aj pekné suveníry. Okrem prechádzky a nakupovania suvenírov však na móle ani v prístave niet čo robiť.

TIP 6: Ak chcete na polostrove Hel ostať pár dní a nechcete sa stravovať výlučne v reštauráciách, odporúčam si zásoby nakúpiť ešte pred tým ako vojdete na polostrov. Obchodov málo, všade milión ľudí, pri pokladniach rady na pol hodiny. V nedeľu zatvorené! V Jastarni je supermarket Biedronka a tým to hasne. V meste Hel už len sem tam malé lokálne potraviny so základnými potrebami. Rovnako tak obec Jurata… Reštaurácii a stánkov stovky, ale potravín veľmi málo. 

 

19. Pláže v Jastarni a meste Hel

Na toto sa tešili najmä deti, keďže počas pobytu v Sopote teploty neboli veľmi priaznivé. Na HELy sme zažili aj 30tky a voda mala krásnych takmer 18 stupňov. No čo vám budem hovoriť – parádička. V Jastarni aj v meste Hel nájdete pláže, kde je 2000 ľudí, ale ak viete kde hľadať, aj také, kde nebude okrem vás takmer nikto. Vyskúšali sme oboje.

TIP 5: Natrite sa! Pri Baltskom mori pofukuje (niekedy celkom dosť) a tým pádom vám nie je tak horúco, menej sa potíte, no slnko pripeká. Večer potom zistíte nepríjemnú pravdu s Panthenolom na celom tele.

 

20. Plavba povojnovou rybárskou loďou kpt. Morgan po otvorenom mori

Rovno z prístavného chodníka vás šikovní obchodníci rovno stiahnu za rukáv a ani neviete ako a už sa veziete na drevenej rybárskej lodi určenej na lov kreviet z r. 1946. Z portu v meste Hel vyplávate najprv do zátoky a potom aj na otvorené more. Celá plavba je vtipne komentovaná a trvá asi hodinu. Zážitok pre všetkých, deti na chvíľku dokonca loď aj kormidlovali. Počas plavby si pozriete napr. vojenský prístav alebo aj letné sídlo poľského prezidenta (z poriadnej diaľky). Platíte na konci plavby, kartou to ale nepôjde. Na osobu to bolo myslím 40 PLN, deti to mali free. Ak vám býva na lodi zle, nechoďte. Občas to poriadne zahúpalo. Fotky síce len mobilom, ale zážitok výborný.

Fifo im to tam trošku porozoberal, pokontroloval… Či náhodou nevezieme niečo ilegálne 🙂

 

21. Múzeum obrany pobrežia

Minulý rok sme pre nedostatok času okolo len prešli. Múzeum obrany pobrežia Helu je prevažne exteriérové múzeum s výnimkou hlavného bunkrového opevnenia, nad ktorým v čase vojny stálo jedno z najväčších diel sveta. V exteriéroch nájde množstvo ťažkej delostreleckej techniky, bunkre a rôzne ďalšie vojnové artefakty. Môžete si tiež zastrieľať zo skutočnej zbrane (strelnica je asi 200m od vchodu do múzea) alebo z airsoftovej zbrane.

Najväčším zážitkom je návšteva bunkrového opevnenia vybudovaného pre zásobu munície a úkryt obsluhy dela. Prechádzate sa po miestach, kde sa v II. sv. vojne skutočne bojovalo, kde obrancovia Helu žili, jedli, spali, bránili svoju zem pred Hitlerovcami. Aj toto bol veľmi silný zážitok. V jednotlivých miestnostiach opevnenia sú vytvorené tematické výstavy – munícia, míny, nemocnica, rádiostanice, ubytovanie, … Viac už fotky.

 

22. Múzeum rybárstva v meste Hel

Múzeum rybárstva je pre nás suchozemcov z vnútrozemia niečo, čo naozaj vôbec nepoznáme. Pobrežie Baltského mora však rybolovom žilo stáročia. Aj dnes z prístavov v mestách Hel, Jastarnia, Jurata a Kužnica denne na more vyrážajú rybárske lode. Múzeum je interiérové, staré rybárske lode sa nachádzajú v exteriéry.

Aj tu nájdete zaujímavé interaktívne prvky – simulátor plavby na rybárskej lodi alebo simulátor vyťahovania rybárskej siete. Múzeum obsahuje veľa detailne prepracovaných vyobrazení histórie rybárstva v tejto oblasti. Na najvrchnejšom podlaží je múzeum šperkov z jantáru a prehliadku môžete zakončiť na vyhliadkovej veži, odkiaľ je parádny výhľad na celé mesto Hel.

 

 

 

23. Veža riadenia delostreleckej paľby

…alebo tiež diaľkomer batérie Schleswig-Holstein. Veža, na ktorej bol umiestnený diaľkomer má 9 poschodí a kupolu, na ktorej bol umiestnený samotný diaľkomer. Počas bojov poskytovala meranie vzdialenosti až do cca 50 km. Výsledky merania sa bleskovo oznámili delostrelcom a tí už vedeli, čo s tým. Žiadne GPS, žiadne drony, ani satelity… Len optický diaľkomerný systém.

Vežu nájdete v lese neďaleko Múzea obrany pobrežia, cca 10 minút pešo.  Výstup hore je spoplatnený, kartou sa platiť nedalo. Na každom podlaží je zaujímavá expozícia, na spodných podlažiach mnoho vojnovej elektroniky, rádiá, vysielačky, sonary, radary, …

 

24. Divoká pláž a hojdačky pri mori, západy slnka na pláži

Hel má niekoľko hojdačiek priamo na pláži. Len ich treba pohľadať a trošku sa prejsť. Dve sú naše obľúbené, boli sme pri nich viackrát. Sú neďaleko kempu Kormorán, jedna je dokonca priamo v kempe. Pri hojdačkách je pláž, na ktorej takmer nikto nie je. Ten pokoj je proste pecka. Výhľad je do Puckej zátoky, na druhej strane uvidíte po západe slnka svetlá portov v Gdyni a Gdaňsku. Nie je to ale úplne neznáma pláž – tento rok sme neďaleko stretli turistický elektrobus. Doviezol turistov, aby si urobili fotku na spomínanej hojdačke.

 

25. Fokarium HEL

Prechádzkou popri helskom porte a tzv. “Malej pláži” sa dostanete k Fokariu – po našom Tuleňárium 🙂 Vstup stojí 4 Zl na osobu a odporúčam si zistiť, kedy tulene (foky) kŕmia. Vtedy toho uvidíte najviac. Fokarium patrí Gdaňskej univerzite a stará sa najmä o choré zvieratá. Pri vstupe je menička na drobné, keďže na vstup potrebujete presne 2×2 PLN v minciach. Rady (kolejky) sú tam obrovské, príďte v predstihu.

 

26. Večer a večera v meste HEL a ide sa domov

Na večeru sme sa vybrali priamo do prístavu. Výhľad od stola bol super – aha na fotky z terasy reštaurácia Porto Hel. 2 týždne pri Baltsskom mori sa končia, ideme domov. A niekedy zase prídeme. Vy sem ale určite nechoďte. Je to tu hrozné… Zima, medúzy, pieskové búrky, ľadová voda a všetci tu hovoria nejako naopak – namiesto dobrý deň hovoria džeň dobry, namiesto mrazená káva hovoria kawa mrožona atď. Sever je jednoducho iný. Choďte inde.

Serus.