fbpx
loader image
Skrolujte, alebo použite šípky pre navigáciu. Zatvoríte klávesou ESC.

Palácový park v Dukle, má viac ako 300 rokov ( Palac Tarnowskich )3 min. čítania a potom už len fotky

Dispozícia parku je založená na troch rybníkoch, okolo ktorých sa môžete prechádzať po krásnych lipových alejách. V parku s rozlohou 10 hektárov sa nachádza aj ľadovňa a hrobová kaplnka postavená v roku 1925.

Park bol po druhej svetovej vojne zanedbaný a ochudobnený a mnohé pôvodné prvky drobnej barokovej architektúry boli zničené. Pre futbalové ihrisko boli vyrúbané staré duby a exotické stromy. Potok, ktorý napájal rybníky, bol odstránený a nahradený podzemným kanálom. V roku 2017 miestne úrady zrekonštruovali hať na rieke Jasiołka, vďaka čomu sa zlepšila dodávka vody do rybníkov.

Od roku 2012 začala rodina Tarnowských s pomocou niektorých obyvateľov pomalý proces upratovania parku. Odstránili sa mnohé samovody a obnovili sa stromové aleje. Na prinavrátenie krásnej bývalej podoby parku je potrebné ešte veľa práce. Najväčšou výzvou bude vyčistiť jazierka a obnoviť ich pôvodné brehy.

V lete 2015 bola vykonaná inventarizácia historického parku, v ktorej bola zdôraznená potreba výrubu 243 stromov ohrozujúcich bezpečnosť. Park je prístupný verejnosti a jeho návšteva je bezplatná.

História

Počiatky stavieb siahajú do polovice 16. storočia, kedy bol postavený renesančný zámok. S najväčšou pravdepodobnosťou ho dal postaviť pán Dukla Ján Jordan. Ďalšími vlastníkmi boli Zborowscy a rodina Drohojewských. V roku 1601 sa stal majiteľom panstva Andrzej z Kurozwęki Męciński. V roku 1636 prešiel do rúk Franciszka Bernarda Mniszcha, ktorý v rokoch 1636-38 hrad prestaval tak, že na západnej strane postavil novú budovu a opevnil ju štyrmi obrannými baštami, čím vznikol opevnený palác typu talianskeho „palazzo in fortezza“.

Ďalšiu prestavbu vykonal v rokoch 1764-65 Jerzy August Wandalin Mniszech s manželkou Máriou Amáliou rodenou Bruhlów. Autorom návrhu bol pravdepodobne drážďanský architekt Jan Fryderyk Knobl a práce viedol architekt a staviteľ rodu Mniszech Leonard Andrys. V tomto období rozšíril existujúci palác o ďalšie poschodie s manzardovou strechou. Na mieste dvoch bášt postavili dve hospodárske budovy a zbúrali zvyšné opevnenia a na ich mieste vznikol park v štýle francúzskej záhrady. V parku boli pôsobivé stromy, jazierka s mostíkmi, sochy a prvky drobnej architektúry. Mniszechov palác v štýle “entre cour et garden bol v tom čase jedným z najkrajších sídiel v Poľsku. Boli to časy najväčšieho lesku duklianskeho paláca s umeleckou zbierkou, knižnicou a fungujúcim dvorným divadlom.

… Viac z histórie parku a paláca nájdete na webe https://duklapalac.com/

Keď už sa sem vyberiete, navštívte aj Múzeum Lemkovskej kultúry v Zyndranowej alebo najstaršiu stále fungujúcu ropnú baňu na svete

 

Kde je Palácový park v Dukle?