fbpx
loader image
Skrolujte, alebo použite šípky pre navigáciu. Zatvoríte klávesou ESC.

Baňa na ropu a zemný plyn – najstaršia na svete a stále funkčná. Múzeum Bóbrka.2 min. čítania

Prírodné ropné škvrny boli v lese Bobrzecki prítomné už dlho, ale až v roku 1854 bola založená baňa  a začala sa priemyselná ťažba. Priekopníkmi ropného priemyslu, zakladateľmi bane v Bóbrke boli:  Ignacy Łukasiewicz  – skromný lekárnik; Tytus Trzecieski  – statkár a iniciátor bane a  Karol Klobassa-Zrencki  – majiteľ obce Bóbrka. Vďaka zosúladenej spolupráci, angažovanosti a vysokej účinnosti tvorcov  vznikla prvá viacrozmerná ropná spoločnosť na svete .

Roku 1853 , presne 31. júla sa v nemocnici v Łyczakówe po prvý raz na verejnosti rozsvietili petrolejové žiarovky. Tento dátum vošiel do histórie ako symbolické ZRODENIE OLEJOVÉHO PRIEMYSLU.

10. decembra 2018 na slávnostnom galavečeri, ktorý organizuje Kancelária prezidenta Poľskej republiky v Národnom divadle, získala Bóbrka – najstaršia ropná baňa titul Historická pamiatka.

V múzeu sa tak zavŕšilo takmer dvojročné úsilie dostať sa na prestížny zoznam najcennejších poľských pamiatok. Je veľkou cťou nielen získať titul, ale aj objaviť sa na zozname vyhlásenom v roku 2018, ktorý sa podľa myšlienky prezidenta Poľskej republiky stal zoznamom „100 pamiatok za 100. výročie znovuzískania nezávislosti“.

Štatút historickej pamiatky je ustanovený nariadením prezidenta Poľskej republiky. Udeľuje sa za pamiatky, ktoré majú osobitnú historickú a vedeckú hodnotu a majú veľký význam pre kultúrne dedičstvo Poľska.

Udelenie názvu lokality ako pamiatky histórie je nielen veľkým rozdielom, ale aj nevyhnutnou podmienkou začatia úsilia o zápis do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Potenciál bane v Bóbrke je oveľa väčší ako regionálny, už dnes vieme, že hodnoty reprezentované v Bóbrke sú univerzálne a majú hodnotu, ktorá je v oblasti priemyselného dedičstva na celom svete jedinečná.

Zdroj: https://bobrka.pl/

3D virtuálne prehliadky bane Bóbrka

Na konci článku nájdete krátke video ukážky z multimediálnej prezentácie, ktorá sa nachádza v troch miestnostiach múzea. Vyzerá to skvelo.

Keď už sa sem vyberiete, navštívte aj Múzeum Lemkovskej kultúry v Zyndranowej alebo Palácový park v meste Dukla.

 

Kde je Baňa Bóbrka?

 

V lekárni sa budete rozprávať s hologramom 🙂