fbpx
loader image
Skrolujte, alebo použite šípky pre navigáciu. Zatvoríte klávesou ESC.

Už vieme čo je tajomný BAN2000 na kopci Haľagoš nad obcou Proč a na vrchu Čmeľok nad obcou Pernek4 min. čítania

Je vôbec možné, že v dnešnej informačnej dobe je o vysielači BAN2000, ktorý sa nachádza na kopci Haľagoš aj na vrchu Čmeľok napísané na internete len to, že je to “vojenské” a že je to asi vysielač? Internety o ňom nevedia nič. Dokonca, ani jeho názov nie je BAN2000. Je to názov firmy, ktorá… ale pekne po poriadku.

Ľahkou prechádzkou z obce Proč sa dostanete až na vrch kopca Haľagoš. Jeho vrchol je kompletne trávnatý a ponúka 360 stupňový výhľad. Pri dobrej viditeľnosti si môžete vychutnať výhľady na Slanské vrchy, Beskydy, Ondavskú a Laboreckú vrchovinu, dokonca aj Vihorlat, Čergov, Bachureň, Levočské vrchy, Stráž, Branisko, Čiernu horu a Šarišskú vrchovinu. Za jasného počasia aj naše Tatry. Je to ozaj krásne a pokojné miesto. Len pozor na poľovníkov. Nechoďte tam skoro ráno alebo večer.

Stojíme na vrchole a hneď vedľa nás tajomný zelenohnedý objekt. Ako – tak oplotený dreveným plotom, na prvý pohľad ide o kusisko zjavne staršej techniky. No zo zadnej strany kontajnera je namontovaná klimatizačná jednotka, vysielač má na sebe aj dve bezpečnostné kamery, jedna z nich je dokonca otočná. Jeden by povedal, že ide o stále funkčný kus.

Nedalo mi a tak som doma pátral, čo je tajomný objekt pod názvom BAN2000. V úvode som naznačil, že objekt len získal toto meno ľuďmi, ktorý na ňom zazreli malú žltú tabuľku práve s týmto nápisom. Ide však o logo nemeckej firmy z názvom BAN 2000 GmBH z mesta Hoppegarten. Od r. 2018 v likvidácii.

 

Keďže staré východňarské porekadlo hutori “Internet pomijivý, aľe pamätľivý” nedalo mi a pátral som ďalej. Takto vyzerala internetová stránka spoločnosti BAN 2000 v roku 2016.

V produktoch som vylučovacou metódou prišiel k výsledku, že to, čo je na oboch kopcoch je buď taktická navigácia TACAN – keďže som doteraz našiel len informáciu, že ide o niečo vojenské, alebo to bude všesmerový letecký “maják” tzv. VOR. Druhá možnosť sa ukázala zrejme ako správna.

Ako funguje VOR ? (VHF Omnidirectional Radio Range)  VKV všesmerový rádiomaják

Najprv zjednodušene:

Je to v podstate rozhlasová stanica, ktorá vysiela na vopred definovanej frekvencii, aby pomohla lietadlám pri navigácii. Keď je v dosahu, zariadenie v lietadlách dokáže zistiť smer stanice, takže piloti môžu podľa neho pochopiť svoju polohu.

Systém pre leteckú navigáciu, ktorý sa stále používa, dostupný vo väčšine lietadiel s elektrickými systémami, ale ignorovaný/ponechaný bokom v kokpite, keďže GPS pokročil v presnosti a jednoduchosti. Zahŕňa veľké množstvo nezávislých pozemných vysielačov, ktoré informujú pilota, na ktorej linke/radiále sa nachádza vo vzťahu k signálu. Ak vysielač obsahuje DME (zariadenie na meranie vzdialenosti), ukazuje, ako ďaleko je lietadlo od vysielača. Ak poznáme polohu vysielačov na povrchu Zeme, nie je problém zistiť polohu.

Zdokonalenie GPS posunulo navigáciu VOR do úzadia, no zostáva dôležitou zálohou, pretože stovky nezávislých staníc sú v porovnaní so satelitmi imúnnejšie voči sabotáži alebo zlyhaniu.

VOR v kokpite lietadla, udáva práve vzdialenosť lietadla od vysielača 14 námorných míľ

Ako systém VOR funguje si môžete prečítať aj detailnejšie na Wikipédii, alebo na webe https://www.thebalancecareers.com/

Aké rôzne spôsoby navigácie piloti používajú si prečítajte v tomto článku – Navigačné spôsoby

Z dostupných zdrojov to vyzerá tak, že ani VOR vysielač na Haľagoši a ani na kopci Čmeľok už neplnia svoju funkciu. Možno sú v stave pohotovosti, možno sú naozaj “vojenské” a na civilných leteckých mapách ich nenájdeme… ťažko povedať.

Zoznam VOR vysielačov na Slovensku:

Zdroj: https://www.pilotnav.com/browse/Navaids/continent/Europe/country/SLOVAKIA

Neďaleko Prešova sú VORy napr. v Košiciach, Poprade a vyzerá to tak, že aj Dubník a Kotník

Zdroj: https://skyvector.com/?ll=48.663055556,21.241111111&chart=302&zoom=3

Ako sa lieta s vypnutým GPS podľa VOR navigácie

A teraz už fotky (FUJI X-T3, 18-55mm)

Výhľad na Tatry z Haľagoša  ( Zdroj: https://www.udeuschle.de/impressum.html )

Vysielač BAN2000 na kopci Čmeľok ( zdroj geocachging.com)
Vysielač BAN2000 na kopci Čmeľok

Ako vyzerajú VOR vysielače vo svete