fbpx
loader image
Skrolujte, alebo použite šípky pre navigáciu. Zatvoríte klávesou ESC.

Opálové bane pri Prešove, Dubník a Zlatá Baňa. Najkrajšie je tam po daždi.1 min. čítania

Najstaršie opálové bane sveta sa nachádzajú v Slanských vrchov, medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica. Tajuplná podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 km a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Potom boli bane na takmer 100 rokov zatvorené a opäť otvorené a sprístupnené verejnosti v roku 2015.

Krásne opály zo Slovenských opálových baní obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou turistickou lokalitou a technickou pamiatkou.

Slovenské opály sú na svetových trhoch vysoko cenené pre svoje jedinečné vlastnosti. Vynikajú tzv. opalescenciou, čiže dokonalou hrou farieb. Opálové bane boli známe po celom svete už od konca 16. Storočia. Drahý opál, ktorý sa v nich ťažil si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky. Najväčší opál menom Harlekýn našli v roku 1775 na dne potoka v obci (Červenica). Vážil 594 g a ohodnotili ho na 700 tisíc holandských guldenov. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.. Je možné, že tu bol opál ťažený už počas rímskej doby.
text: po-kraj.sk